• Zomerprogramma week 29 19 25 juli 2021 P

  • polandnw

  • martienjimmink 1aaa

  • LogoKoelewijnPewi

  • pimpg

  • baar15

bieb

Kunstlezing over Tulpomania: een bol voor een paar duizend gulden

Op woensdag 15 april organiseert KopGroep Bibliotheken een online kunstlezing over Tulpomania. De schilder Jan Brueghel de Jonge, kleinzoon van de beroemde Pieter Brueghel de Oude, maakte enkele schilderijen waarop hij de speculatie in tulpenbollen op de hak nam. 

Nee, het is geen broodje-aapverhaal dat er tulpenbollen voor honderden of zelfs duizenden guldens werden verkocht. In de jaren 1630 steeg de waarde van sommige bollen door speculatie tot idiote hoogte. De rage eindigde abrupt in 1637 toen een Alkmaarse verkoper met een partij peperdure bollen bleef zitten. De markt stortte in met meerdere faillissementen tot gevolg.

Op de schilderijen van Jan Brueghel de Jonge zijn mensen door apen vervangen. Tulpen hadden in de kunst echter lang niet altijd een negatieve connotatie. Ze waren juist uiterst populair in bloemstillevens, als symbolische bloem die voor vergankelijkheid kon staan, maar ook als waardevolle, elitaire plant. Niet voor niets noemde een zekere Nicolaes Pietersz zich dokter Tulp. Jawel, de man van Rembrandts ‘Anatomische les’.

De online lezing wordt verzorgd door Bureau Boeiend en begint om 19.30 uur. Deelname kost € 5,00. Tickets zijn verkrijgbaar via www.kopgroepbibliotheken.nl.